O Mariánských lázních

Mariánské Lázně

Na úpatí Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les poblíž německých hranic, září „perla české republiky" - lázeňské město Mariánské Lázně

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ je jedním ze tří lázeňských měst, která tvoří známý „ lázeňský trojúhelník" Karlovy Vary- Mariánské Lázně – Františkovy Lázně.

Z historie Mariánských Lázní.

Naše oblíbené městečko vzniklo počátkem 19. století v údolí, ve kterém vyvěrá spousty pramenů. U jejich objevení byl koncem 18.století ordinář tepelského kláštera Dr. Jan Josef Nehr. V r. 1805 postavil u Křížového pramene první zděný dům v Mariánských Lázních pro lázeňské hosty, nazvaný Zlatá koule. Za finanční pomoci opata Karla Kašpara Reitenbergera vzniklo z bažinatého údolí v letech 1817 – 1823 půvabné parkové město s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilony a kolonádami, dodnes nazývané Mariánské Lázně.

Mariánské Lázně

- to jsou druhé největší české lázně s velkým bohatstvím minerálních pramenů. Přímo na území města jich vyvěrá cca 40 a v okolí najdeme téměř 100 vývěrů. Rozlehlé, krásné parky jsou vedle množství pramenů dalším znakem města. Mariánské Lázně jsou symbolem dokonalé souhry mezi přírodním bohatstvím a lidskou prací. Důkazem je samotná poloha města. Městská zástavba je vsazena do širokého zeleného údolí. Město nabízí velkou pestrost stavebních stylů – novorenesance, secese, nechybí ani sakrální stavby. V roce 1992 byly Mariánské Lázně prohlášeny „Městskou památkovou zónou".

Mariánské Lázně, jsou lázeňské parky, romantické kolonády a půvabné pavilony, příjemné kavárny a hotely. Město s léčivými minerálními prameny a skvělou atmosférou, kterou si k nám každý rok přijíždějí vychutnat tisíce návštěvníků.

První jména pramenů uvádí roku 1766 Johann Josef Zauschner:

Ambrožův pramen (podle tepelského opata Ambrože),

Křížový pramen (podle vytesaného dřevěného kříže, který stál vedle pramene),

Rudolfův pramen (podle korunního prince a následníka trůnu Františka Josefa I.),

Mariin pramen (podle mariánského obrazu, visícího v blízkosti pramene).

Volně přístupné prameny:

Křížový pramen, Rudolfův pramen, Karolinin pramen, Lesní pramen, Ambrožův pramen, Ferdinandův pramen, Alexandřin pramen, Antonínův pramen, Balbínův pramen, Farská kyselka, Medvědí pramen, Pirátův pramen

Mariánské Lázně

- mají bohatou historii a staletou tradici. Patří k lázním se širokým spektrem přírodních léčivých zdrojů. Základem léčby jsou minerální prameny, přírodní plyn CO2 a peloidy. Rozdílné složení pramenů umožňuje využití v balneologii a k pitným kúrám pro celou řadu onemocnění. Minerální koupele, suché plynové koupele, plynové injekce a peloidy kombinované s kvalitní rehabilitací a fyzikální terapií vytvářejí spolu s ideálními podmínkami Mariánských Lázní základ léčebné činnosti společnosti.

Nemoci, které se u nás v Mariánských Lázní léčí:

nemoci pohybového ústrojí, nemoci ledvin a močových cest , nemoci dýchacího ústrojí ,metabolická onemocnění , gynekologická onemocnění včetně léčby neplodnosti , onkologická onemocnění

LÁZEŇSKÉ PROCEDURY

Minerální pitná kúra

Pití léčivé minerální vody je důležitou částí lázeňských pobytů. Minerální vody jemně regulují činnost žaludku, střev, ledvin a jater. Každý pramen má svůj vlastní užitek a výhody. V Mariánských Lázních se využívá sedm různých minerálních pramenů, každý má své vlastní účinky a léčivé minerální složky.

Minerální koupel se suchým zábalem

Toto je značková procedura, exkluzivně poskytována v některých lázeňských střediscích v Mariánských Lázních, při které se používá místní přírodní minerální voda a přírodní plyn CO₂, který přirozeně vyvěrají ze země.

Suchá plynová lázeň CO₂

Toto je další z významných procedur Mariánských Lázní, kde je „Mariin" plyn, který přirozeně probublává ze země, je využíván k léčení v našem městě. Tento plyn vulkanického původu obsahuje 99,7 % CO₂.

Plynová injekce přírodního CO₂

Tato procedura je pro Mariánské Lázně specifická. Těmito injekcemi je aplikován známý „Mariin plyn CO₂". Aplikace tohoto plynu do podkoží v oblasti velkých kloubů a páteře má za následek mnoho pozoruhodných účinků zahrnujících úlevu od bolesti, zlepšení prokrvení dané oblasti a urychlení hojení.

Podvodní masáž

Procedura probíhá v lázni o teplotě 35-37 °C. Cílem hloubkové masáže je uvolnit ztuhlé svaly a pojivové tkáně a částečně uvolnit klouby.

Volný čas, sport

Výlety do okolí, kultura, golf, tenis, lyžování, běžecké tratě, jízda na koni, plavání, houbaření, rybolov

Tipy na výlet:

Karlovy Vary, Loket, Bečov, Lázně Kynžvart, Františkovy Lázně, Praha

Tipy na výlet do nedalekého německa:

Mnichov, Norimberk, Berlin, Lipsko

POLOHA A SPOJENÍ Mariánské Lázně

Zeměpisná šířka N 490 57´ 52,85´´

Zeměpisná délka E 120 42´ 4,40´´

Nadmořská výška 578 m

Počet obyvatel 13 569

Silniční doprava - dálnice Praha - Plzeň - směr Rozvadov (Exit 128).

Autobusová doprava - pravidelné autobusové linky Mariánské

Lázně - Cheb, Karlovy Vary, Plzeň, Praha.

Železniční doprava - mezinárodní rychlík Praha - Plzeň - Mariánské

Lázně - Frankfurt

Městská doprava - trolejbusy, autobusy, taxi.

Letecká doprava

letiště Praha – Ruzyně - vzdálenost cca 170 km

letiště Karlovy Vary – vzdálenost cca 40 km

letiště Waidhaus (Německo) - vzdálenost 47 km